Jedinečná kávová edice. Jen u nás! Vyberte si z různých motivů.

Historie obchodního domu: Od klobouků ke knihám

archiv revue
Většina z nás si Ostravu spojuje s kouřícími komíny, doly, železárnami, díky kterým získala přízvisko „železné srdce“ republiky. Naše reportáž vás však nezavede do továrny, ale do domu, který stojí v centru města a vždy představoval místo kultury a modernity.
Většina z nás si Ostravu spojuje s kouřícími komíny, doly, železárnami, díky kterým získala přízvisko „železné srdce“ republiky. Naše reportáž vás však nezavede do továrny, ale do domu, který stojí v centru města a vždy představoval místo kultury a modernity. Jedná se o památkově chráněnou budovu architekta Karla Kotase, obchodní dům Brouk a Babka, který dnes nese název Dům knihy KNIHCENTRUM.cz. Vydejme se společně po stopách historie a podívejme se, jakými změnami dům prošel.

Brouk & Babka

V roce 1929 byl v Ostravě postaven moderní obchodní dům Brouk & Babka. Inspiraci pro stavbu a vedení obchodního domu čerpal Jaroslav Brouk během svých cest po evropských metropolích, protože v nevelkém Československu panovala obava, že lidé jsou zvyklí nakupovat jen v přízemí a schodiště i výtah je odradí. Pro svůj v pořadí třetí obchodní dům si J. Brouk vybral projekt navržený architektem Karlem Kotasem (1894–1973), který byl v Ostravě známý i dalšími reprezentativními stavbami pro českou spořitelnu či pojišťovnu Riunione Adriatica di Sicurtà. Tento v pořadí druhý ostravský obchodní dům (předběhl jej jen obchodní dům RIX na Hlavní třídě) se stal první funkcionalistickou stavbou v Ostravě, která byla následně zapsána do seznamu nemovitých památek České republiky. Stavba byla vedena moderní myšlenkou: „Zákazníkům se musí dostávat co nejvíc volnosti v pohybu. Ať se prochází mezi vystaveným zbožím, pak si koupí, co je vlastně ani nenapadlo, když k nám přišli.“ Kromě šíře nabídky, nejvyššího komfortu pro zákazníky, který skýtal také bufet, kde zákazník vyčkal na zabalení svého nákupu, nabízel obchodní dům Brouk a Babka jako první zasilatelskou službu, a to jak za hotové, tak i na splátky.

Obchodní dům Ostravanka

Za druhé světové války, konkrétně 29. srpna 1944, byl při náletu Američanů dům zasažen leteckou pumou, která zdemolovala dvě horní podlaží. Po válce se uvažovalo o stržení budovy, ale nakonec byla provedena z finančních důvodů provizorní oprava, která připravila budovu o šesté podlaží a prosklenou střechu. Po znárodnění budovy byl roku 1948 obchodní dům přejmenován na Ostravanku, která se snažila navázat na předchozí tradici. Nabízela co možná nejširší sortiment, který se dal v socialistickém Československu nabídnout.


Dům knihy LIBREX

Po roce 1989 přešel dům do soukromých rukou a začátkem roku 2001 koupil budovu Petr Becher – majitel nakladatelství Librex. Při rekonstrukci, která byla vedena snahou přiblížit interiér co nejvíce původnímu funkcionalistickému stylu, se podařilo vnést i moderní prvky tak, aby dům vyhovoval náročným požadavkům současných zákazníků. (Výsledkem bylo v roce 2002 získání prestižního ocenění Dům roku 2002.) V září 2001, byl otevřen Dům knihy Librex – ve své době největší knihkupectví v postkomunistických zemích. Dům Knihy Librex se stal synonymem knihkupectví pro celou Ostravu. Vedle širokého knižního sortimentu nabízel svým zákazníkům něco navíc. V jeho prostorách se pravidelně konaly výstavy, autogramiády a besedy s českými i zahraničními autory.


Dům knihy KNIHCENTRUM.cz

V září 2013 dům opět změnil svého majitele, knižní sortiment však zůstává. Společnost KNIHCENTRUM.cz navázala na tradici Domu knihy Librex a Ostravanům bude i nadále nabízet knižní sortiment a také pestré kulturní vyžití: křty knih, autogramiády, besedy a setkání s osobnostmi všech odvětví – novináři, zpěváky, herci, překladateli, ale i sportovci či malíři. Mezi hlavní cíle, které si KNIHCENTRUM.cz stanovilo, je vrátit do knihkupectví život a cílit zejména na mladé lidi a děti. „Dětská literatura je totiž jediná kategorie papírových knih, která stabilně roste, protože ostatní knihy a učebnice se přenášejí do elektronické podoby. Po vánoční sezoně bychom rádi v patře s dětskou literaturou udělali i koutek s hlídáním,“ říká nový majitel Domu knihy Petr Michálek.

Toto však není jediná novinka, která se pod vlajkou KNIHCENTRUM.cz v Domě knihy chystá. Po vzoru zasilatelské služby původního obchodního domu Brouk a Babka, je možné si knihy u Domu knihy objednat prostřednictvím internetu a následně si je vyzvednout přímo v knihkupectví, nebo je nechat zaslat až domů. Budete-li mít cestu do moravskoslezské metropole, přijměte naše pozvání na prohlídku domu, který spojuje kulturu a obchod již od první republiky. Program všech chystaných akcí i nabídku sortimentu najdete na stránkách www.knihcentrum-ostrava.cz

Text: Lucie Křížková, prameny čerpány z knihy Librex Dům knihy (Bohuslav Žárský 2012)
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Toužíte najít klíče ke zdraví a zjistit, v čem se skrývá tajemství zdravého a vyživeného těla? Pak je pro vás kniha 77 tipů pro zdravá střeva tou pravou.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.