Jedinečná kávová edice. Jen u nás! Vyberte si z různých motivů.

Thriller v duchu kultovního Mlčení jehňátek

archiv revue
Ve světě detektivky už dávno neplatí pravidlo, že hlavním hrdinou musí být mladý sexy vyšetřovatel či vyšetřovatelka. Dokázala to i americká spisovatelka Becky Masterman, přestože začátky její literární kariéry nebyly vůbec jednoduché.
Ve světě detektivky už dávno neplatí pravidlo, že hlavním hrdinou musí být mladý sexy vyšetřovatel či vyšetřovatelka. Dokázala to i americká spisovatelka Becky Masterman, přestože začátky její literární kariéry nebyly vůbec jednoduché. Po vystudování na floridské univerzitě vytvořila šest rukopisů, které jí ovšem nikdo nevydal. I proto se vydala na dráhu redaktorky v nakladatelství. O nějaký čas později se opět zkouší prosadit prostřednictvím thrilleru, jehož hlavní hrdinka je postarší vysloužilá policistka. Bohužel ani tentokrát se nezadařilo – kdo by si chtěl číst o statečné důchodkyni. Do třetice všeho dobrého a nakonec se s tímto konceptem přecijenom podařilo již téměř zoufalé autorce prosadit. První díl ze série o Brigid Quinnové s názvem Běsni a zuř se v letošním roce dostal i na české pulty prostřednictvím nakladatelství Moba.

Brigid Quinnová dlouhé roky pracovala jako agentka FBI. Její častou úlohou byla především role návnady pro sexuální devianty. Jeden z jejích nejtěžších případů vražd ze silnice Route 66 bohužel zůstal nevyřešen a navíc při něm přišla o svou mladou kolegyni. Jessica se tentokrát stala návnadou, ale bohužel se jí nepodařilo přelstít lovce. Její tělo nebylo nikdy nalezeno. Postarší agentka odchází do důchodu a hodlá si užívat rodinný život společně s manželem Carlem. Bohužel ji dostihne její minulost a nevyřešený případ se opět dostane na světlo. Řidič kamiónů Floyd Lynch se k vraždám na Route 66 přizná a tím spustí nečekaný koloběh událostí.

Upřímně ani já jsem nebyl ze začátku uchvácen hlavní postavou, která svým věkem neslibovala žádnou velkou akční jízdu. Jak moc jsem se pletl. Hned na začátku se agentka v důchodu setkává s nebezpečným chlápkem, který se jí pokusí zabít. Jeho zpracováním dává čtenářům jednoznačně vědět, že ještě nepatří do starého železa. Následně přichází seznámení s jejím životem a současným stavem. Zničehonic se za ní zastaví bývalý kolega a vrací ji zpět do minulosti.

Každá další stránka donutí čtenáře vnímat hlavní hrdinku jako velice charismatickou a neustupující ženu. Její věk už velice brzy není na překážku, naopak dodává celému příběhu na zajímavosti. Velký důraz je kladen na kontrast mezi současnou pozicí milující manželky oproti minulému životu plnému násilí. Brigid se musí neustále vypořádávat s hlavní otázkou. Má svému milujícímu muži povědět více podrobností o prožitých zkušenostech? Její strach z rozchodu jí v tom zabrání, což se stane její největší chybou.

Autorce se povedlo vytvořit postavu, která svou kladnou roli neustále zatěžuje negativními vlastnostmi. Přestože dlouhé roky stála na té správné straně, rozhodně není bez poskvrnky. I v současné době se tento problém dostane na přetřes. Rozhodování o tom, co je správné a co není, se stane hlavní otázkou dne.
Vedle manžela Carla se v knize objevuje i řada dalších postav. Většinou se jedná o vyšetřující policisty, ale najdeme tu i tajemného psychologa Sigmunda či otce jedné z obětí. Ten si nakonec střihne poměrně důležitou roli. Další velice zajímavou postavou je i policistka Colemanová. Ta představuje v podstatě mladší verzi samotné Quinnové. I přes počáteční nesympatie se mezi nimi nakonec vyvine přátelský vztah.
Nesmíme zapomenout ani na záporné role. Hnusáka Floyda Lynche si každý čtenář dokáže živě představit. Představuje klasického devianty, kterého bychom asi nechtěli pozvat na kafe. Vzhledem k jeho brzkému odhalení je ihned jasné, že se nebude jednat o hlavního vraha. To bychom byli poměrně zklamáni. Nakonec se zápletka velice zajímavě rozplete a vytvoří opravdu nečekaný konec.

Už samotná přítomnost sériového vraha je pro každou detektivku či thriller požehnáním. Ve skutečnosti bychom byli samozřejmě rádi, aby nikdo takový neexistoval. Ovšem v knihách přináší tento typ zločinců vždy jistotu, že se bude jednat o velice strašidelnou a svým způsobem zajímavou podívanou. V samotné knize je odkaz na Mlčení jehňátek a slavného Hannibala Lectera. Nechybí ani poukázání na jednoho z nejpopulárnějších amerických spisovatelů thrillerů Jefferyho Deavera. Tyto dvě srovnání mi přijdou poměrně relevantní. Přestože popularity těchto kultovních záležitostí se Becky Masterman zřejmě nedostane, kvalitou se jim určitě přibližuje. A celý příběh je postaven na podobných základech.

Běsni a zuř je velice poutavý thriller s akčním spádem, který zaujme všechny fanoušky těchto žánrů. Staví zejména na psychologii jednotlivých činů a postav. Zejména hlavní záporní i kladní hrdinové jsou popsání výborným stylem a posouvají příběh o stupeň výše. Rozhodně se jedná o sérii, kterou budu i v budoucnu s napětím očekávat.

Autor: Lukáš Loužecký



Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Běsni a zuř
Čeština

Běsni a zuř

0.0 0
99
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.