Recenze: Řecké mýty

archiv revue
Knihu Řecké mýty lze zcela jistě číst coby strhující příběh, lze v ní ale i jen listovat jako v encyklopedii. Vyčerpávajícím způsobem podává přehled všeho, co do řeckých mýtů spadá, v tomhle připomíná tak trochu učebnici. Je skvělou příležitostí, jak si mnohé legendy, pojmy, postavy a příběhy osvěžit.

Doba, kdy jsme se s Řeckými mýty setkali, povětšinou jako děti školou povinné, je už neskutečně dávná. Přestože máme některé pojmy a postavy stále v hlavě, jejich kontury se už poněkud rozostřily a marně přemýšlíme, o co tenkrát přesně šlo.


Kdo jsou Titáni? Za co byla zodpovědná bohyně Démétér? Co skrývala Pandořina nádoba? Jaký příběh se odehrál mezi Orfeusem a Eurydiké? Co způsobilo Trojskou válku? Kolik bylo Héraklových úkolů? Takhle knížka poskytne odpovědi nejen na zmíněné otázky, ale také na mnoho dalších.


Řecké mýty jsou pestré a spletité, vyznat se ve všech vazbách mezi bohy, polobohy a obyčejnými hrdinnými smrtelníky, to dá pořádně zabrat a čtenář se musí mnohokrát vracet k dávno přečtenému, aby si znovu tohle předivo vztahů připomněl. Zcela určitě ale tuto knihu po dočtení zasunete do knihovničky, kde může zůstat po celý život. Budete se k ní vy i vaše děti vracet, čerpat z ní vědomosti, inspirovat se, nebo jen tak listovat a nechat se unášet úžasnou mytologií, jež dala základ mnohým mytologiím moderním.

Kniha je výtvarně udělána velmi hezky a přitažlivě. Linka kreseb vychází výtvarně z řecké estetiky. Tak, jak ji známe ze starořeckých fresek či vázových maleb.
 

Je rovněž přehledně rozdělena do pěti hlavních kapitol, na konci každé je krátké shrnutí a přehled všech zmíněných bohů s jejich charakteristikou, rodokmenem, a symboly, které s nimi souvisí. Na konci knihy je pak slovníček pojmů a rejstřík.

Autorka knihy Jean Menziesová, dle informací na zadní straně knihy, moderuje podcast o antice a mytologii a na YouTube má kanál, na kterém rozebírá literaturu a historii. Rovněž přednáší o starověkém Řecku. Knihu napsala čtivým způsobem. Bez zmínky nesmí zůstat ani ilustrátorka, je jí Katie Ponderová. Knížka je překladem z angličtiny.

Autor: Milan Šťastný

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Řecké mýty

0.0 0
399 327
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.