Recenze: Poslední věta

archiv revue
Přijde, aniž byste ji pozvali. Je jako hurikán a dlouhodobě se s ní nedá žít. Řeč je o ALS, na níž neexistuje lék. Do života se vetřela i hlavnímu hrdinovi románu Lisy Genovy.

Americká neuroložka Lisa Genova je známá tím, že si pro své knihy vybírá závažná témata týkající se méně obvyklých onemocnění. V případě Ještě jsem to já trpí hlavní ženská postava raným stádiem Alzheimera. V Levé straně světa se hrdinka potýká s poraněním mozku, kvůli kterému zcela ztratí pojem o tom, co je vlevo, včetně částí svého těla. V Poslední větě je tou nevyžádanou chorobou amyotrofická laterální skleróza (ALS).

Čtyřicetipětiletý Richard Evans je úspěšným a zbožňovaným klavíristou. Tento strunný nástroj ho uhranul už jako dítě a společně s vážnou hudbou ho neskonale miluje. Když mu začne ochabovat prst pravé ruky, dozví se šokující diagnózu – má ALS. Jen těžko se s tím srovnává a dlouho si to nechce připustit. Snaží se žít normálně, ale je nucen zrušit turné. Navíc ochablost svalů postupuje do celé ruky a postupně se jako mor rozlézá i do dalších částí těla. Je závislý na asistentech, kteří k němu docházejí. Ale ví, že tento stav je neudržitelný a brzy bude potřebovat celodenní dohled. O jeho nemoci se přes známé dozvídá jeho bývalá žena Karina. Ačkoli je ve středu zájmu Richard, Karina si nakonec v románu vydobyla silné postavení. V manželství pokulhávala za Richardem, ve větší části knihy to můžeme pocítit i nyní. Ale pak už se to pomalu začne lámat a Karina se postupně otevírá novým možnostem. Má zde své nezastupitelné místo.

Karina se narodila v Polsku a jako osmnáctiletá ho opustila, aby mohla studovat klavírní hru na americké univerzitě, kde excelovala. Tam se také seznámila s Richardem. Co mi připadá nepatřičné a malinko úsměvné, je to, že autorka vykresluje Polsko (dejme tomu 70. let 20. století – s ohledem na Karinin věk) jako zaostalý stát. To mě trochu překvapilo, navíc když se v doslovu Genova odvolává na informace, které jí podaly její známé, zřejmě polského původu.

Karina a Richard spolu mají zvláštní vztah plný nepochopení a nevyřešených věcí. Přesto mu nabídne, aby se k ní nastěhoval a mohla mu pomáhat. Jejich postoj se nelepší ani touto situací a Richard těžko hledá sympatie i u své dvacetileté dcery.

V knize můžeme sledovat dvě linie. Jak neúprosně postupuje ALS a jakou si vybírá daň. A pak dají-li se ještě spravit hodně narušené rodinné vazby, které ztratily svůj základ už dávno v minulosti. Genova na vše pohlíží citlivě, ale upřímně a bez ideálů. Jako ten, komu je zprvu přisuzován rozklad manželství, je Richard, milující slávu a upřednostňující kariéru. Ale proč by mu v tom případě Karina nabídla pomocnou ruku? Sama ví, že nemá čisté svědomí a čtenář je postupně zpravován o tom, co se mezi nimi před lety odehrávalo.

Chcete-li se blíže seznámit s ALS, Poslední věta je dobrým začátkem. Je to chmurné čtení. Padne na vás tíha nejen z nemohoucnosti při této nemoci, ale i ze zkažených mezilidských vztahů. Podaří se postavám románu napravit chyby z minulosti?

 

Autorka: Radka


Četli jste Poslední větu? Připojte ke knize hodnocení

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Vyhrajte thriller, který je osvěžujícím způsobem jiný. Děj se odehrává během několika hodin a má několik paralelních dějových linií. Zajímavé exkurzy do tématu mimické rezonance jsou důmyslně zakomponovány do děje a nijak neubírají příběhu na napětí.
Prémiový obsah
číst více
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.