Recenze: Básník smrti

archiv revue
Novinář Jack McEvoy píše o zločinech a smrti jiných lidí. Pak ale zemře jeho bratr Sean, vyšetřovatel z denverského oddělení vražd. Jack nevěří, že spáchal sebevraždu, a tak se rozhodne pátrat po jeho vrahovi na vlastní pěst.

Americký spisovatel Michael Connelly (1956) měl už od dětství jasno v tom, že bude psát knihy. Po studiích na univerzitě začal pracovat jako kriminální reportér v novinách a po nocích pracoval na svém prvním románu. Detektivka Černá ozvěna zaznamenala obrovský úspěch, posbírala řadu žánrových cen a čtenářům se v ní poprvé představil Hieronymus (Harry) Bosch. Dnes má Connely na svém kontě přes padesát knih a pějí na něj chválu nejen čtenáři a recenzenti, ale také jeho konkurenti. Předmluvu k Básníkovi smrti napsal Stephen King a už jen díky němu budeme mít chuť se do knihy pustit. U nás kniha vyšla v nakladatelství Slovart.

Zajímá vás, jaký je autorův recept na úspěch? V první řadě je to vytvoření postav pátračů, které se zapsaly do srdcí čtenářů. Harry Bosch i Jack McEvoy jsou na první pohled zcela obyčejní chlápci, se kterými nebudete mít problém se ztotožnit. Obstáli by i v krimi románech americké drsné školy a vám budou sympatičtí už jen proto, jaké vyznávají hodnoty. Neříkám, že jsou naivkové, ale v současné detektivní produkci najdete jen málo hrdinů, kteří jsou čestní a zásadoví stejně jako oni. Podle nich jsou zákony k tomu, aby se dodržovaly, a oni by se nikdy nesnížili k podvodu. Pravda také je, že všichni přece milujeme příběhy o tom, jak dobro triumfuje nad zlem, že?

Connelly nezanevřel na své původní povolání a s chutí využívá reportážní styl vyprávění. V tomhle ohledu je Jack propracovanější a uvěřitelnější než Harry a skoro bych řekla, že autor píše sám o sobě. Jack nevěří, že jeho bratr spáchal sebevraždu, jak tvrdí policisté, a tak se rozhodne vypátrat pravdu, i když má pocit, že se proti němu spikl celý svět. Hlavní linie příběhu je v duchu klasické detektivky – hádanky a v knize jsou důmyslně poschovávané stopy k řešení. Jack je klaďas každým coulem, ale nemyslete si, že s padouchy jedná v rukavičkách. Když je to nutné, použije násilí, a když nestačí slova, dojde na pěsti.

Básník smrti je příjemně napínavé čtení o chlápkovi, který se rozhodl konat spravedlnost a napravit pošramocenou reputaci svého bratra. Jeho příběh je hodně akční a zároveň má v sobě cosi pohádkového. Pokud máte nějaké trápení nebo jste podlehli podzimním splínům, kniha vám zaručeně zvedne náladu. Přesvědčí vás totiž o tom, že když se chce, tak všechno jde. A také o tom, že šťastné konce čekají i na obyčejné lidi. Stačí věřit v systém a ve spravedlnost. Stephen King prohlásil, že Básník smrti je jedna z nejlepších knih, jakou kdy Michael Connelly napsal, a nám nezbývá než s ním souhlasit. Básník smrti je navíc napsaný tak skvěle, že se neubráníte myšlence, že takhle by měla vypadat takzvaná vyšší literatura a ne detektivka.    

Autor: Veronika Černucká

 
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Černá ozvěna

5.0 2
369 303
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Co nového napsali mistři napětí? Přinášíme rovnou 10 důvodů, proč si najít chvíli a ponořit se do světa napětí.
Loni na podzim vydalo nakladatelství Kniha Zlín další zářez plodné britské autorky Helen Fieldsové, konkrétně samostatný román Poslední na řadě. Temný thriller z mýty opředeného skotského ostrova vás jednoduše chytne a nepustí!
Svátek všech maminek klepe na dveře! Obdarujte ji nezapomenutelným zážitkem s naší speciální kávovou edicí. Přidejte k tomu knihu plnou dobrodružství nebo romantiky a nezapomeňte využít slevový kód MAMINKA. Několikanásobná radost je zaručena!