Dnes končí: sleva 40 % na cestopisy – od 149 Kč.

Post Bellum: Místa paměti národa

archiv revue
Průvodce po místech Paměti národa, který mapuje období od rozhořívajícího se válečného konfliktu až po první měsíce po konci druhé světové války, vznikl na základě projektu Nakladatelství Jota a sdružení Post Bellum Místa Paměti národa.
Průvodce po místech Paměti národa, který mapuje období od rozhořívajícího se válečného konfliktu až po první měsíce po konci druhé světové války, vznikl na základě projektu Nakladatelství Jota a sdružení Post Bellum Místa Paměti národa.Tato unikátní kniha si nečiní ambice být učebnicí českých a československých dějin. Skrze ni k vám ale promluví historie – ústy přeživších, ústy reálných lidí, kteří příběhy, o nichž jen čtete a často se jim zdráháte věřit, skutečně prožili. Ukáže vám, že místa, která každý den míjíte, nejsou tak obyčejná, jak vypadají, a lidé, které každý den potkáváte, jsou mnohdy opravdovými hrdiny. Hrdiny, již mají co říct dalším generacím a jejichž hlas by neměl být opomenut.


Co je to projekt Post Bellum? Můžete ho představit?
Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků na klíčové momenty 20. století. Svědectví válečných veteránů, přeživších holokaustu, politických vězňů, disidentů, ale také příslušníků tajné policie nebo členů komunistické strany ukládáme do sbírky Paměť národa www.pametnaroda.cz, která je s více než 3 000 nahrávek jednou z největších veřejně přístupných pamětnických sbírek v Evropě.

Od koho dostáváte tipy na pamětníky a jejich životní příběhy?
Klíčovým zdrojem je veřejnost a rozsáhlá síť našich terénních dokumentaristů, kteří vyhledávají zajímavé pamětníky ve svém okolí. V konečném důsledku jsou to ale obyčejní lidé, kteří se na nás obrací s tipy na pamětníky z řad jejich příbuzných, přátel nebo známých. V posledních dvou letech se nám v tomto ohledu daří spolupracovat také s desítkami škol po celé České republice, jejichž žáci jsou součástí projektu Příběhy našich sousedů, kde pod vedením našich koordinátorů a svých pedagogů vyhledávají pamětníky ve svém okolí a zaznamenávají jejich vyprávění.

Jak se zrodil nápad na vydání knihy Místa Paměti národa?
Příběhy pamětníků jsme vždy chtěli také vyprávět dál, inspirovat jimi společnost, nejenom je uchovávat v naší sbírce. Primárním impulsem byl projekt Nakladatelství Jota na dlouhodobou spolupráci s Post Bellum. Kontaktovali nás s nápadem publikovat příběhy pamětníků, shromážděných ve sbírce Paměti národa. Průvodce je vlastně pilotní knihou celého projektu. Příběhy v něm obsažené vychází z naší aplikace Místa Paměti národa, která návštěvníka seznámí s příběhem konkrétní lokality a doplní i audionahrávku vyprávění pamětníka. Tištěný průvodce ji výborně doplní. Výročí 70 let od konce války byla pak ideální příležitost pro napsání a vydání takového průvodce.

Do této publikace se určitě nemohlo vejít všechno. Dočkáme se dalšího, nebo dokonce několika pokračování?
Post Bellum a Paměť národa vydává knihy pravidelně. Ať už jde o publicisticky zpracované příběhy pamětníků, jako je loňská publikace Mikuláše Kroupy a Adama Drdy „Neznámí hrdinové řekli ďáblovi ne“, nebo oceňovaná komiksová publikace „Ještě jsme ve válce“ z roku 2012. Dosavadní čtenářská odezva nás přesvědčuje, že vydávání knih s pamětnickou tematikou má jednoznačně smysl, a chceme v něm tedy pokračovat.

Na několika místech pražského centra zahájíte 8. května výstavy pod otevřeným nebem. Co na nich bude?
Na křižovatce Anděl, na Dejvické ulici a na mnoha místech pražského centra budeme instalovat velkoformátové výstavní věže s portréty pamětníků druhé světové války, o jejichž osudech pojednává právě kniha Místa Paměti národa, součástí venkovních výstav budou také multimediální instalace v dobových železničních vagónech. Nechceme se ale omezovat pouze na Prahu a plánujeme s touto výstavou navštívit také další města v ČR. Chceme veřejnost inspirovat a připomenout jí, že mezi námi stále žije celá řada hrdinů a pamětníků, jejichž válečné osudy by neměly zůstat zapomenuty.

Na otázky odpovídal Filip Hrubý ze společnosti Post Bellum.
Text: Nakladatelství JOTA, Kateřina Žídková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Místa Paměti národa
Čeština

Místa Paměti národa

3.0 1
498 408
POSLEDNÍ KUSY
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Mezinárodní den dětí slavíme každý rok 1. června. Nese se ve znamení her, zábavy, ale také čtení. Potěšte své ratolesti pěknou knihou, deskovkou nebo čímkoliv jiným, co jim udělá radost.
Jennie je milující manželka a máma. Jednoho dne je svědkem toho, jak její vzorný syn ubodá postaršího muže. Už to ji šokuje, ale to, co následuje, ji donutí pochybovat o zdravém rozumu. Čas se otočil a ona má možnost vracet se do minulosti. Jenomže, co když odhalí něco, co je ještě děsivější než zločin jejího syna?
V úterý 28. května se v Ostravě v Domě knihy konala beseda s českou spisovatelkou Blankou Malou a jejím partnerem Agostinem. Autorka s diváky sdílela spoustu inspirativních myšlenek a zážitků nejen z Itálie, kde zejména se odehrávají její knihy Láska ve špičce italské špičky a Srdce nemá vrásky, které vyšly u Nakladatelství Kazda.