Jo Nesbø dětem

archiv revue
Jo Nesbo (*1960, Oslo) je nejznámější současný norský spisovatel, a to nejen díky detektivním románům, ale také díky skvělým knihám pro děti.
Jo Nesbø (*1960, Oslo) je nejznámější současný norský spisovatel, a to nejen díky detektivním románům, ale také díky skvělým knihám pro děti. V roce 2007 vyšla jeho první dětská kniha Doktor Proktor a prdicí prášek (česky Nakladatelství JOTA, 2012), která se dočkala nadšení čtenářů i ohlasů kritiky.

Nezůstalo však jen u jedné knihy a brzy následovaly další díly se ztřeštěným vědátorem – v roce 2008 Doktor Proktor a vana času (česky 2012) a o dva roky později Doktor Proktor a konec světa. Možná... (česky 2013). Zatím poslední díl Doktor Proktor a velká loupež zlata vyšel v Norsku v roce 2012 a již se připravuje také jeho vydání v ČR. Celá série s doktorem Proktorem je ověnčena řadou významných ocenění a slaví úspěchy po celém světě. Doposud vyšla ve 30 zemích a vytištěno již bylo téměř milion exemplářů.

Proč jste začal s psaním dětských knih?
Začalo to příběhem, který jsem jedno léto vyprávěl své dceři. Řekla mi, že chce příběh s dinosaurem, holčičkou v jejím věku a mladším klukem, protože se v té době kluků docela bála. Bylo to tak zábavné, že se z toho stalo vyprávění na pokračování.

Koho napadl motiv prdění?
Možná že je to taková klukovská věc. Vyrostl jsem se dvěma bratry a vždycky jsem měl prdění v oblibě. A tak jsem přesvědčil dceru, že do příběhu dáme taky prdění. Odpověděla: „O. k. – ale ne moc.“ A samozřejmě že já jsem ho tam nakonec dal až moc. To byl takový můj přínos.

Jaký je rozdíl mezi psaním pro děti a psaním pro dospělé?
Svět Harryho Holea v mých knihách pro dospělé je velmi temné místo a po psaní mám pak vždycky chmuru a deprese. Naopak u dětských knih jsem na konci vždycky nabitý energií. Nejspíš je to mnohem zdravější.

Proč jste začal psát?
Začal jsem psát, protože jsem vyrostl v domově, kde byly knihy všude. Matka byla knihovnice a otec sběratel knih. Pamatuji se, že když mi bylo asi tak šest, chtěl jsem přečíst Pána much Williama Goldinga, protože se mi líbila obálka knihy – prasečí hlava na kůlu. Bylo to o dětech, které po pádu letadla skončily na ostrově, a mně se zdálo, že je to úžasný příběh. Přesvědčil jsem tehdy otce, aby mi tu knihu přečetl. Neměl jsem ani ponětí, jak oceňovaná ta kniha je a že se jedná o kritiku společnosti. Měl jsem dojem, že hrdinové nejsou moc stateční. Když mi otec knihu přečetl, prý jsem prohlásil, že chápu, že William Golding určitý talent má a že příští kniha se mu určitě povede lépe.

Psal jste, když jste byl dítě?
Ano. Vždycky jsem se těšil na psaní slohových prací ve škole. Moje byly vždycky příliš dlouhé a bylo v nich až moc detailů. Jednou si dokonce kvůli mému psaní zavolali rodiče do školy. Napsal jsem tehdy povídku nazvanou Den v lese, v které se z lesa nikdo nevrátil živý.

Rozhovor zprostředkovalo nakladatelství JOTA, převzato z britského deníku METRO
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Doktor Proktor a konec světa. Možná. (3.)
Čeština

Doktor Proktor a konec světa. Možná. (3.)

5.0 3
169
Vyprodáno
Čeština

Doktor Proktor a prdicí prášek (1.)

0.0 0
298 244
Vyprodáno
Čeština

Doktor Proktor a vana času (2.)

5.0 1
169
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Svátek všech maminek klepe na dveře! Obdarujte ji nezapomenutelným zážitkem s naší speciální kávovou edicí. Přidejte k tomu knihu plnou dobrodružství nebo romantiky a nezapomeňte využít slevový kód MAMINKA. Několikanásobná radost je zaručena!
Nosíte náramky z minerálů? Sbíráte kamínky na dovolené nebo obdivujete sochy detailně vytesané z žuly či mramoru? Horniny a minerály jsou všude kolem nás a mohou působit nejen esteticky. Používají se ve stavebnictví, sochařství i malířství, šperkařství a mincovnictví, ale také v předmětech každodenní potřeby či ve zdravotnictví. Jak to ale s jejich vznikem vlastně je? Kde se minerály a horniny na planetě Zemi vzaly nebo jak vznikly zkamenělé rostliny, živočichové i celé stromy? Některé kameny se staly posvátnými, kdežto jiné jsou zajímavou kuriozitou, kterou denně navštěvují houfy turistů. Svět hornin a minerálů je velmi rozmanitý. Vzpomenete si, který minerál denně používáme a lidské tělo nefunguje správně ani bez něj, ani s jeho přemírou?
O tomhle člověku lze skutečně říct, že umí splynout s přírodou. To, jak popisuje, jak jej zvířata tolerují, jak ho nechávají je pozorovat, je úžasné. Díky tomu je vlastníkem mnoha unikátních fotografických snímků a o radost z nich se dělí se svou ženou. Má selfie s liškou (ne ochočenou!), má zachyceného hranostaje se svou kořistí a řadu dalších fotek, které rovněž najdete v knize.